Poštovani, zanimaju me temperature vrenja KHCO3 i MgSO4, u kojim se uvjetima mogu istaložiti soli otopljene u mineralnoj vodi te kojim analitičkim reagensima se može dokazati prisutnost iona u mineralnoj vodi.

Ime i prezime: Magdalena Borić boric.magdalena6@gmail.com

Ni kalijev hidrogenkarbonat ni magnezijev sulfat nemaju definirano vrelište pri atmosferskom tlaku. Kalijev hidrogenkarbonat se pri 292 °C raspada na kalijev karbonat, ugljikov dioksid i vodu, dok se magnezijev sulfat pri 1124 °C raspada na magnezijev oksid i sumporov(VI) oksid.

Ostatak pitanja nije baš najsretnije formuliran pa ću improvizirati, a ako ti moja improvizacija nije od pomoći, javi se s konkretnijim pitanjima.
Ako je mineralna voda bogata magnezijevim i kalcijevim hidrogenkarbonatom, iskuhavanjem će se istaložiti magnezijev i kalcijev karbonat. Uparavanjem do suhog nužno će se istaložiti sve prisutne soli.
Reagensi dokazuju specifične ione, tako da bi za konkretan odgovor trebalo postaviti i konkretno pitanje. Prisutnost bilo kakvih iona u vodi može se pokazati tako da se izmjeri vodljivost te vode. Ona, naime, raste s koncentracijom otopljenih ionâ. Alternativno, može se kapnuti malo vode na predmetno stakalce i pustiti da voda ispari. Bjelkasta mrlja zaostala iza kapljice znak je da je u vodi bilo nešto otopljeno.