Poštovani,možete li mi pomoći oko sljedećeg zadatka? Polumjer Zemlje na ekvatoru je 6377,397 km,a polumjer atoma zlata je 144,2 pm. a) Koliko atoma zlata treba da se Zemlji načini ekvatorijalna "ogrlica"? b) Koliku masu (iskazanu u mg) bi pokazala vaga na koju bismo složili te atome? Unaprijed Vam zahvaljujem na pomoći.

Ime i prezime: Andrea Dodig andrea.dodig85@gmail.com

Broj atomâ zlata dobit ćeš tako da opseg Zemlje oko ekvatora podijeliš s promjerom atoma zlata. Opseg kružnice računa se po formuli:

O = 2·r·π

a promjer je dvostruko veći od polumjera. Pri računu ćeš trebati paziti na jedinice, odnosno znati računati s eksponentima. Ako imaš problemâ s time, zaviri u udžbenik matematike, nisam siguran za koji razred.

Masu svih tih atoma zlata dobit ćeš tako da njihov broj pomnožiš s prosječnom masom jednog atoma zlata. Ta masa jednaka je umnošku relativne atomske mase zlata i unificirane atomske jedinice mase.

Rezultat bi trebao biti 90,89 mikrograma iz čega slijedi da ekvatorijalna zlatna ogrlica nije osobito skupa.