U jednom od vaših prijašnjih odgovora tražila se masa spoja MCl2 a zadan je produkt koji nastaje iz tog spoja i vaš me odgovor buni:--- ono što trebaš je prvo izračunati množinu srebrovog klorida, zatim primijetiti da je množina soli nepoznatog metala dvostruko manja (jer je metal dvovalentan, a srebro jednovalentno) i onda iz mase i množine soli izračunati njezinu molarnu masu. ---- Zašto je množina tvari dvaput manja samo zato što se spojevi razlikuju u valenciji?

Ime i prezime: Luka Landeka

Pitanje se odnosi na ovaj odgovor, odnosno na drugi zadatak u njemu.

Zadatak spominje reakciju u kojoj kao produkt nastaje srebrov klorid:

Ag+(aq) + Cl(aq) → AgCl(s)

Kako su polazni reaktanti srebrov nitrat i klorid nekog dvovalentnog metala, jednadžbu ćemo prilagoditi u:

2 AgNO3(aq) + MCl2(aq) → 2 AgCl(s) + M(NO3)2(aq)

Napisao sam ju u već izjednačenom obliku, ali možeš krenuti i od neizjednačene jednadžbe pa samostalno izjednačiti.
U svakom slučaju, kad imamo jednadžbu, vidi se da s jednom formulskom jedinkom soli nepoznatog metala reagiraju dvije formulske jedinke srebrovog klorida. To znači da će nam za neku množinu te soli trebati dvostruko više srebrovog nitrata, odnosno da će za određenu količinu srebrovog nitrata trebati dvostruko manja količina klorida nepoznatog metala.
Ukratko, valencija jest bitna i u ovom slučaju određuje u kojem će omjeru soli reagirati.