Veze među molekulama vode najjače su kada se voda nalazi u: a)krutom b)tekućem c)plinovitom d)na 0c e)na 4c? Moj je odgovor bio e), a točan je pod a), nikako ne kužim i hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Robert Rezo

Nije to baš najsretnije postavljeno pitanje. Jakost vodikove veze, koja jest "veza među molekulama vode" ne ovisi o temperaturi. Međutim, broj vodikovih veza u kojima će se molekule vode naći ovisi o temperaturi, a time o temperaturi ovisi i ukupna energija vodikovih veza u vodi. S time na umu možemo zaokružiti odgovor (a), a uz (c) dopisati da se izjednačava s (a) ako je ta voda pri 0 °C led.
Razlog zašto odgovor (e) nije točan, unatoč dosta zgodnoj logici vezanoj za gustoću vode uređenost je strukture tekuće vode u odnosu na led. U ledu svaka sudjeluje u četiri vodikove veze, dok je u tekućoj vodi ta brojka prosječno nešto niža.