Pozdrav, zanima me kada za neke spojeve piše da su hlapljivi je li to znači da oni nemaju konkretno vrelište već isparavaju pri nižim temperaturama i postoje li spojevi koji u svojim karakteristikama nemaju vrelište određeno, je li to neka nužna osobina spoja? HVALa

Ime i prezime: Robert Rezo

Hlapljivi spojevi tipično imaju niska vrelišta, odnosno visoki tlak para pri sobnoj temperaturi.
Postojanje vrelišta nije nužno, ali kod mnogih spojeva ćemo ga naći. Tipični razlozi za nepostojanje vrelišta pri atmosferskom tlaku su sublimacija i termički raspad spoja. Znači, ako se neki spoj grijanjem raspada ili sublimira, umjesto vrelišta bit će zapisana temperatura raspada ili sublimacije. Za raspad ćemo često imati i temperaturne raspone. To ne znači nužno da takav spoj ne može prelaziti iz tekućeg u plinovito stanje jer se može dogoditi da takav prijelaz postoji pri sniženom ili povišenom tlaku.