Ovisi li gustoća zraka o temperaturi? Molio bih vas da mi pitanje i odgovor prikažete pomoću pokusa. Lp:)

Ime i prezime: Patrik Jarić patrik.jaric@gmail.com

Gustoća zraka ovisi o temperaturi i tlaku. Nisam siguran možemo li to direktno pokazati pokusom jer nije baš najjednostavnije mjeriti gustoću plina. No, ako se zadovoljimo indirektnim pokazateljima, onda možemo napuhati balon, izmjeriti mu promjer ili opseg te ga spremiti u škrinju. Nakon nekoliko minuta u škrinji možemo mu opet izmjeriti veličinu. Uz (dosta razumnu) pretpostavku da zrak nije niti ulazio niti izlazio iz balona, možemo promjenu temperature povezati s promjenom volumena, a kako je masa zraka nužno ostala ista, ujedno i s promjenom gustoće.
Alternativno, možemo i grijati balon, a možemo pokušati i nešto s plastičnom bocom. Dosta efektan pokus može se izvesti tako da se u plastičnu bocu koja je bila negdje na toplom, ili barem pri sobnoj temperaturi, ulije malo vrlo hladne vode i ona promućka.