1.Kako glasi jednadžba reakcije nepotpunog gorenja propanola? 2. Kako glasi jednadžba reakcije nepotpunog gorenja butanola?

Ime i prezime: Deni Vinković denivinkovic05@gmail.com

Idemo krenuti od toga da će pri potpunom izgaranju alkohola nastati voda i ugljikov dioksid. Prema tome, jednadžba potpunog izgaranja propanola izgleda ovako:

2C3H7OH + 9O2 → 8H2O + 6CO2

a jednadžba potpunog izgaranja butanola glasi:

C4H9OH + 6O2 → 5H2O + 4CO2.

Nepotpuno izgaranje je izgaranje kod kojega nema dovoljno kisika da bi se sav spoj do kraja oksidirao u vodu i ugljikov dioksid. To znači da će uz ugljikov dioksid nastati i nešto ugljikova monoksida i/ili čađe. Koliko će točno nastati kojega produkta ovisit će o tome koliko imamo kisika na raspolaganju. Iz rečenog slijedi da općenito, bez dodatnih podataka ili uputa, nije moguće napisati jednadžbu nepotpunog izgaranja nekog organskog spoja.

Kada nastavnici kemije pitaju "Napiši jednadžbu nepotpunog izgaranja ...", oni pritom najčešće podrazumijevaju da će sav ugljik prisutan u spoju prijeći u ugljikov monoksid. No to je proizvoljna pretpostavka koja općenito ne mora vrijediti, i zato bi postavljači pitanja trebali biti pažljiviji.

Pitanje koje bi imalo smisla pitati izgleda ovako: "Kako glasi jednadžba reakcije nepotpunog gorenja propanola (ili butanola), ako pretpostavimo da su produkti reakcije voda i ugljikov monoksid?".

Na tako postavljeno pitanje možemo odgovoriti sljedećim dvjema jednadžbama:

C3H7OH + 3O2 → 4H2O + 3CO

C4H9OH + 4O2 → 5H2O + 4CO.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr