Poštovani, radim na prijevodu udžbenika o ronjenju s engleskog jezika i ne znam kako da prevedem termin "nitrogen narcosis". Na hrvatskom jeziku pronalazim izraze "dušikova narkoza" i "dušična narkoza" i ne znam koji je od njih ispravan. Vidjela sam da ste ranije u jednom savjetu napisali kako bi "ugljični" značilo "onaj koji je načinjen od ugljika", a "ugljikov" "onaj koji pripada (elementu) ugljiku". Ne znam kako da taj savjet primijenim ovdje na dušik jer se radi o stanju koje je dušik izazvao, što znači da ono nije niti od njega načinjeno niti mu pripada. Hvala i lijep pozdrav, Tena Festini

Ime i prezime: Tena Festini festinitena@gmail.com

Savjet koji spominjete u ovom je konkretnom slučaju neprimjenjiv. Inače, osim izraza "dušikova narkoza" i "dušična narkoza", u hrvatskom se nazivlju susreće još i izraz "narkoza dušikom". Ja bih prema svom jezičnom osjećaju blagu prednost dao izrazima "narkoza dušikom" i "dušična narkoza" pred "dušikovom narkozom", a slično misli i jedan moj kolega s kojim sam se posavjetovao. No, daleko od toga da bismo neki od ta tri izraza smatrali lošim ili pogrešnim.

Savjetovao bih Vam da se prije konačne odluke još malo raspitate u krugovima ljudi koji se s tim izrazima susreću češće. Tu prvenstveno mislim na ronioce i na liječnike specijaliste sportske medicine. Ako pritom naiđete na nekoga tko snažno zagovara jedan od tih izraza, ili se snažno protivi nekom izrazu, zamolite ga da Vam argumentira svoj stav. Konačna odluka je na Vama. Mislim da za koji god od ta tri izraza se u konačnici odlučite, nećete puno pogriješiti.

Ako ćete imati još pitanja vezanih uz prirodoznanstveno nazivlje, slobodno nam se javite. S obzirom na to da se bavite prevođenjem, vjerujem da bi Vam mogao biti zanimljiv i koristan moj članak naslovljen Crtica o nomenklaturi dušikovih oksida.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr