Pozdrav iz Varaždina imam pitanje u vezi alkohola. pitanje glasi: U kojem alkoholu očekuješ bolju topljivost ulja, u metanolu ili butanolu? Obrazloži.

Ime i prezime: Lea Grgec grgec.lea@gmail.com

Ulje je masno, pa će se bolje otapati u onom alkoholu koji je masniji, tj. koji svojom molekulskom strukturom, pa onda posljedično i svojstvima, više nalikuje na ulje. Molekule ulja u sebi sadržavaju karakteristične dugačke ugljikovodične lance koji je čine izrazito hidrofobnom. Imajući to na pameti, promotri sažete strukturne formule metanola i butanola:

metanol: CH3–OH

butanol: CH3–CH2–CH2–CH2–OH

pa se zapitaj: Koja od te dvije molekule djeluje "masnije", tj. koja od njih dvije u svojoj strukturi ima nešto što podsjeća na dugačke ugljikovodične lance? E pa ta molekula koja ima to strukturno svojstvo bolje će se slagati s masnim molekulama ulja, pa će i topljivost ulja u tom alkoholu biti veća.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr