Dobar dan, zanimalo bi me empirijska i molekulska formula glukoze(grožđani ili krvi šećer) Hvala

Ime i prezime: tanja radinković tanjaidenis.radinkovic@gmail.com

Molekulsku formulu glukoze pronaći ćeš bez problema u svom udžbeniku kemije ili na internetu (dovoljno je u tražilicu upisati riječ glukoza ili engleski glucose i pogledati što se nudi; među ponuđenim informacijama jedna od prvih bit će i molekulska formula glukoze). Da budem posve iskren, čudim se da to već nisi i sama ustanovila.

Empirijsku formulu glukoze izvest ćeš iz molekulske tako da usporediš brojeve u donjem indeksu, pronađeš im najveći zajednički djelitelj i sve brojeve podijeliš s najvećim zajedničkim djeliteljem.

Ilustrirat ću taj postupak na dva izmišljena primjera.

Kada bi, primjerice, molekulska formula glukoze glasila:

G15Lu10Ko5Za10,

tada bi najveći zajednički djelitelj brojeva u donjim indeksima bio 5, a empirijska bi formula glasila:

G3Lu2KoZa2,

jer je 15/5 = 3, 10/5 = 2, 5/5 = 1 i 10/5 = 2.

Ako bi pak molekulska formula glukoze bila C6H7N6, tada bi i empirijska formula također bila ta ista, C6H7N6, jer skup brojeva 6, 7 i 6 nema zajedničkih djelitelja većih od 1.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr