U koju kategoriju se svrstavaju ciklički spojevi? Zasićene ili nezasićene?

Ime i prezime: Luka Landeka

Brkaš dvije različite podjele prema dva različita kriterija. To je kao da pitaš: U koju se kategoriju svrstavaju visoki ljudi, u mlade ili u stare? Ili: U koju se kategoriju svrstavaju vrlodobri učenici, u osnovce ili srednjoškolce?

Jedno je podjela ugljikovodika na acikličke i cikličke, a drugo je podjela ugljikovodika na zasićene i nezasićene.

Podjela ugljikovodika na acikličke i cikličke je podjela po kriteriju odsustva ili prisustva prstenaste strukture. Ako u strukturi molekule nije prisutan nijedan prsten, tada takvu strukturu zovemo acikličkom, a ako je prisutan barem jedan prsten, tada govorimo o cikličkom ili prstenastom ugljikovodiku.

Podjela ugljikovodika na zasićene i nezasićene je podjela na temelju odsustva ili prisustva višestrukih veza. Ako u strukturi molekule nije prisutna nijedna višestruka veza, tada govorimo o zasićenom ugljikovodiku, a ako je prisutna barem jedna dvostruka ili trostruka veza, tada je riječ o nezasićenom ugljikovodiku.

Ciklički ugljikovodici mogu biti i zasićeni, i nezasićeni. Primjeri zasićenih cikličkih ugljikovodika su ciklopropan, ciklobutan, ciklopentan, cikloheksan itd. Primjeri nezasićenih cikličkih ugljikovodika su cikloheksen, cikloheksa-1,3-dien, ciklohepten, ciklookten, ciklooktin itd.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr