Izračunaj masu sljedečih plinova a) 150ml kisika O2 b) 4,5L ugljikovog (IV)oksida, CO2

Ime i prezime: Đuro Posavec

Poradi tehničkih problema sa stranicom, na ovo pitanje nisam uspio odgovoriti na vrijeme. Nadam se da će ipak nekome koristiti i ovaj okašnjeli odgovor.

Da bi se mogla odrediti masa uzorka nekog plina, nije dovoljno znati volumen, već nam treba još informacija. Množina bi bila dovoljna i bez ikojeg drugog podatka, dok uz volumen trebamo i npr. gustoću ili tlak i temperaturu.

S obzirom na to da ništa od toga nije navedeno, morat ćemo ili proglasiti zadatak nerješivim, ili ići u nekakve pretpostavke. Jedina suvisla pretpostavka u ovom slučaju je da autori ciljaju na to da su plinovi pri tzv. standardnim uvjetima, odnosno da treba koristiti tzv. standardni molarni volumen (22,4 L/mol).

Dijeljenjem volumenâ sa standardnim molarnim volumenom dobit ćemo množine uzoraka, a množenjem tih množina s molarnim masama dobit ćemo mase:

m(O2) = M(O2n(O2)

= M(O2V(O2)/Vm°

Identičan postupak trebat će i za ugljikov dioksid.