Dobra večer!Bili mi mogli izračunati relativnu molekulsku masu gipsa i sode bikarbone ?Postupak me malo buni.Pozdrav.

Ime i prezime: Sara Sušac sarasusac006@gmail.com

Da bi izračunala relativnu molekulsku masu nekog spoja, prvo ti treba njegova formula. Formula gipsa je CaSO4(H2O)2, a sode bikarbone NaHCO3. Kad imaš formulu, relativnu molekulsku masu spoja izračunat ćeš tako da pozbrajaš relativne atomske mase svih atoma koji čine jednu formulsku jedinu. U slučaju gipsa to će biti jedan atom kalcija, jedan atom sumpora, šest atoma kisika (četiri iz sulfatnog aniona i dva iz kristalizacijske vode) i četiri atoma vodika. To znači da će relativna molekulska masa gipsa biti:

Mr(CaSO4(H2O)2) = Ar(Ca) + Ar(S) + 6·Ar(O) + 4·Ar(H)

Slučan postupak, ovaj put s jednim atomom natrija, jednim atomom vodika, jednim atomom ugljika i trima atomima kisika trebat će za računanje relativne molekulske mase sode bikarbone.