Poštovani,ako imam spoj koji se sastoji od but-1-ina i ciklobutana,koji spoj je osnovni a koji je supstituent.Naime u rješenjima zadatka takve vrste prednost ima but-1-in a ne ciklobutan. Zanima me koje je to pravilo jer se ne spominje u udžbenicima 4 razreda, a na internetu nisam našao ni na jedan primjer?Hvala unaprijed na odgovoru

Ime i prezime: Sanja Malinar palesamnasvijetu73@gmail.com

Kod imenovanja ugljikovodika koji se sastoje od jednog prstena koji je na jednom ili više mjesta supstituiran ugljikovodičnim supstitientima, kao osnovu imena trebalo bi uzeti ime prstena. Primjerice, ime heptilcikloheksan ima prednost pred imenom 1-cikloheksilheptan, ime butan-2-ilcikloheksan ima prednost pred imenom 2-cikloheksilbutan, a ime but-1-in-1-ilciklobutan ima prednost pred 1-ciklobutilbut-1-in.

Kada kažem da neko ime ima prednost pred nekim drugim, to ne znači da je ovo drugo pogrešno, nego samo da bi ono prvo trebalo biti prvi izbor od mogućih ispravnih imena.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr