Što će se dogoditi ako u pufersku otopinu načinjenu od amonijaka i amonijeva klorida, dodamo jaku kiselinu ili jaku bazu? Hvala!

Ime i prezime: Marko dalić markodalic@gmail.com

Sve ovisi o tomu koliko smo jake kiseline ili baze dodali. Ako su njihove količine manje od množine pufera (preciznije, ako je količina baze manja od količine protoniranih jedinki pufera, odnosno ako je količina kiseline (bitno) manja od količine deprotoniranih jedinki pufera), promjena pH bit će razmjerno mala tj. utjecaj dodane baze ili kiseline na pH bit će zanemariv. Ako je pak količina kiseline ili baze (bitno) veća od količine pufera, onda će utjecaj pufera biti slab do nikakav.
To se inače može i izračunati. U arhivi imamo nekoliko primjera s titracijama slabih kiselina ili baza jakim bazama ili kiselinama, tako da ih probaj potražiti. Alternativno, možeš jednostavno gledati kako izgledaju titracijske krivulje za jake i slabe kiseline, odnosno jake i slabe baze, i onda će biti očito kako puferi utječu na utjecaj dodatka jakih kiselina ili baza na pH.