Hoće li biti više otopljenog kisika na izvoru ili na ušću neke tekućice? Obrazloži zašto.

Ime i prezime: nika opaćić

Količina kisika u nekoj vodi ovisi o tomu s kakvom je atmosferom voda u kontaktu, zatim o dodirnoj površini, odnosno tomu kako se kreće ta voda, zatim o temperaturi i konačno o živom svijetu i drugim tvarima prisutnima u vodi. Ti parametri nisu jednaki za svako ušće, kao ni za svaki izvor, tako da kod općih procjena treba biti na oprezu, tj. ne očekivati da će vrijediti univerzalno.
U principu, na mjestu gdje izlazi iz zemlje voda će biti nezasićena kisikom, osim ako ne izlazi iz kakvog dobro prozračenog sustava. Međutim, osobito kod brzih tokova, voda će se, zahvaljujući intenzivnijem kontaktu sa zrakom, brzo uravnotežiti s atmosferskim kisikom. Pored toga, planinski su tokovi obično hladniji od nizinskih pa se u takvoj vodi može otopiti i više kisika. U nizinskim tokovima možemo očekivati višu temperaturu vode, kao i više živog svijeta i raznih raspadajućih se tvari, tako da nas ne bi trebala čuditi niža koncentracija kisika, negoli u planinskim tokovima.