Možete mi pomoći jer sam zapela na jednom pitanju koje je postavljeno u knjizi Milana Sikirice.Zadatak glasi:"Izračunaj masu aluminijskog valjka promjera 1dm i visine 0,5m.Kolika bi bila masa istoga takva valjka od zlata?Gustoća aluminija je 2.7g/cm3 ,a zlata 19.3 g/cm3.Ja sam sestra državnog prvaka KRISTIJANA VIBOVCA,pa me zamolio da pozdrtavim Nenada Judaša.BOOOK.Hvala puno unaprijed.

Ime i prezime: Helena Vibovec /

Najprije iz promjera valjka (1 dm) i njegove visine (0,5 m) izračunaj volumen. (Nadam se da nemaš problema s pretvaranjem jedinica: 1 m = 10 dm, 1 dm = 10 cm itd.) Formulu za volumen valjka pronaći ćeš u logaritamskim tablicama.

Masu valjka izračunat ćeš pomoću formule m = ρ · V, pri čemu za ρ uvrštavaš gustoću onog materijala od kojega je valjak načinjen. I to je to. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr