Shematski prikazi kolilo se razlicitih tripetida može načinitiod samo tri različite aminokiseline,A,B i C?Molekula tripetida može sadržavari i tri istovrsne aminokiseline.MOLIM VAS POMIZITE NEMOJ TE MI REC KAKO NEGO SAMO MOŽDA JEDAN PRIMJER 2 SATA POKUŠAVAM.

Ime i prezime: Luka Dujam lukadujma@gmail.com

Ako aminokiseline moraju biti različite, onda se pitanje svodi na broj načinâ na koje ćeš poredati tri različita objekta. Na prvo mjesto može doći bilo koji od tri, što će reći da imaš tri opcije. Na drugo mjesto sad možemo birati jedan od dva preostala, dok na treće mjesto ide zadnji. Ukupan broj mogućnostî je, dakle, tri puta dva puta jedan.

Ako trebaš crtati strukture, primjer s trima aminokiselinama (na kojima su supstituenti na drugom ugljikovom atomu redom A, B i C) možeš vidjeti na idućoj slici:

Ako su dopuštena i ponavljanja, onda će ukupan broj mogućnostî biti tri puta tri puta tri, što neće biti teško, ali hoće biti dosadno za nacrtati.