U dobro izoliranoj posudi pri temperaturi 25 °C i stalnome tlaku 105 Pa došlo je do reakcije 10,6 g natrijeva karbonata i octene kiseline u suvišku, što je prikazano jednadžbom kemijske reakcije 2 CH3COOH(aq) + Na2CO3(s) → CH3COONa(aq) + CO2(g) + H2O(ℓ). Uslijed reakcije snizila se temperatura u izoliranoj kalorimetrijskoj posudi. 18.1. Izračunajte volumen ugljikova(IV) oksida koji može nastati u opisanome pokusu. Zašto pri računanju volumena CO2 formulom n(x)=V(x)/Vm ne ispadne 2.48L već 2,24L,dok formulom jednadžbe stanja plina V=nRT/p ispadne 2,48L i je li to odgovor što se priznaje?

Ime i prezime: Luka Landeka

Tzv. standardni molarni volumen od 22,4 L/mol definiran je za temperaturu od 0 °C i tlak od 101325 Pa. Ako su uvjeti drugačiji, onda se ta vrijednost ne može koristiti za preračunavanje množine u volumen, već treba koristiti jednadžbu stanja idealnog plina. Da ocjenjujem rješenje tog zadatka, ne bih priznao nijednu od vrijednosti spomenutih u pitanju jer sam sâm izračunao da pri zadanim uvjetima maksimalan mogući volumen ugljikovog dioksida iznosi 2,36 L. Moguće je da mi se potkrala kakva greška, ali svakako provjeri svoj račun.