Pozdrav! Imam problem.Istražiti valencije u najmanje 5 binarnih kemijskih spojeva bakra. Navesti formule, valencije oba elementa u spoju, kemijsko ime spoja. Nakon toga uzeti 2 primjera i izraditi 3D modele, po jedan za svaku vakenciju atoma bakra. Kako trebaju izgledati?

Ime i prezime: Marija Alebić goga.hr.go@gmail.com

Bakrovi binarni spojevi mahom su ionske ili polimerne građe, tako da bi trodimenzijski modeli (npr. od plastelina i čačkalica) idealno trebali predstavljati jedinične ćelije. No, to je puno posla, tako da nisam siguran što želi vidjeti osoba koja je dala tu zadaću. Direktno pitanje nastavniku bilo bi najbolje (npr.: "Trebam li modelom prikazati jediničnu ćeliju ili formulsku jedinku?"). Inspiraciju za boje i oblike možeš naći na Wikipediji. Na njoj ima sličica za bakrov(I) klorid, bakrov(II) klorid, bakrov(I) oksid, bakrov(II) oksid i mnoštvo drugih binarnih bakrovih spojeva.