Možete li mi reći što više o olovovom(II) jodidu i predlažete li koju literaturu vezanu za ovaj spoj? Unaprijed hvala! :)

Ime i prezime: Bruno Šijić bruno.sijic3@gmail.com

Olovov(II) jodid je dominantno ionski spoj koji se može dobiti reakcijom olovovog(II) nitrata i kalijevog jodida, odnosno bilo kojom reakcijom olovovih(II) soli i jodidâ, dok god drugi par ionâ ne daje netopljivi talog. Iz vode se dobiva kao jarko žut talog koji se u vreloj otopini otapa puno bolje nego u hladnoj, tako da se može dobiti i u kristalićima, ako se vrela otopina polako hladi. Na zraku se polako oksidira u olovov(II) oksid, uz oslobađanje joda, tako da ga treba čuvati dobro zatvorenog. Ta mu nepostojanost, uz poveću otrovnost, priječi upotrebu kao pigmenta, ali zato ima primjenu u elektronici, konkretno u solarnim ćelijama i detektorima za visokoenergijske fotone. Sve to i još pokoju informaciju naći ćeš na Wikipediji, a nije zgorega ni zaviriti u Opću i anorgansku kemiju (drugi svezak) te Wibergovu ili Mellorovu anorgansku kemiju, ako ih uspiješ naći. Ako radiš neki veći rad na tu temu, javi nam se opet. I NSK i Centralna kemijska knjižnica na Kemijskom odsjeku PMF-a trebale bi imati više nego dovoljno literature.

Usput, nastajanje olovovog(II) jodida možeš vidjeti ovdje, u prvom pokusu Nikole Biliškova.