Napiši kemijskom jednadzbom nastajanje natrijeve lužine

Ime i prezime: Božidar Malbasic bozidarmalbasic7@gmail.com

Natrijeva lužina je vodena otopina natrijeva hidroksida. Možemo je pripraviti na mnogo načina. Najjednostavniji način priprave jest otapanjem natrijeva hidroksida u vodi:

NaOH(s) → NaOH(aq).

Vezano uz ovu "jednadžbu", treba reći dvije stvari: prvo, na strelicu bi bilo dobro dopisati formulu vode, H2O, i drugo, strogo uzevši, to i nije jednadžba kemijske reakcije nego tek prikaz fizikalne promjene (otapanja).

Osim otapanjem natrijeva hidroksida u vodi, natrijevu lužinu možemo pripraviti i kemijskom reakcijom natrija s vodom. Jednadžba kemijske reakcije glasi:

Na(s) + H2O(l) → NaOH(aq) + H2(g).

U toj sam jednadžbi uz svaku formulu u zagradama naveo i oznake agregacijskih stanja. One se mogu, ali i ne moraju pisati, ovisno o tome koliko detaljno želimo opisati kemijsku reakciju.

Uz navedena dva, postoje i drugi načini priprave natrijeve lužine koje ovdje nisam spominjao.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr