Molim Vas možete li mi odgovoriti na pitanje. Do kojeg sloja u Zemljinoj kori prolazi kišnica? kemija 7 razred

Ime i prezime: Neo Ćemanović neo.cemanovic@gmsil.com

Ovo je prije pitanje za geologe, negoli za kemičare, a osnove geologije očekivao bih u gradivu zemljopisa, a ne kemije. No, istina je da geologija i kemija imaju i dosta dodirnih točaka.

Kako bilo, može se reći da će kišnica prolaziti kroz sve tvari koje su dovoljno rahle ili vodotopive pa da voda može naći puta kroz njih. Dakle, kroz humus će ići lako, baš kao i kroz pijesak i pjeskovita tla. Ilovača će vodu propuštati puno teže, a glina još teže. Stijenje može biti posve nepropusno za vodu, ako se radi npr. o monolitnom granitu, dok će napukline, osobito u vapnencu ili dolomitu, u manjoj ili većoj mjeri dopuštati protjecanje vode. U slučaju karbonatnog stijenja voda će si s vremenom napraviti prave pravcate tunele, koje obično poznajemo kao jame i pećine.
Ukratko, sve ovisi o tomu na kakvom smo terenu. Ako imamo sloj stijenja ispod sloja rastresitog tla, voda će se skupljati iznad stijenja i vjerojatno polako prodirati i kroz to stijenje, ali ne toliko brzo da se na mjestima gdje te stijene izbijaju na površinu ne bi pojavili izvori. Ako pak kiša pada po granitnim stijenama, velika većina vode neće nikamo prodrijeti, već će otjecati po površini.