Poštovani, naišla sam na pitanje koji spoj ima više talište : KCl, NaCl ili LiCl. Gledajući polumjer atoma LiCl ima najviše talište zbog najmanjeg polumjera, a gledajući elektronegativnost KCl ima najviše talište. A točan odgovor je NaCl. Je li pitanje o iznimci ili sam ja nešto pogriješila. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Anđela Škrobić andela.skrobic@gmail.com

Prije nego što se pozabavim zadatkom, preporučio bih pogledati ovaj i ovaj odgovor. Oba se dotiču problemâ kod zadataka s poredavanjima po talištima i za te bih probleme rekao da u najmanju ruku nisu zanemarivi.

Za poredak po talištima alkalijskih klorida možemo reći da će manji kationi istog naboja jače privlačiti anione, tako da bi talište trebalo opadati kroz skupinu. Međutim, ako imamo baš jako mali kation, poput npr. litijevog, onda će se u igru uključiti i polarizacija koja će podići kovalentni karakter veza. To olakšava nastajanje nezavisnih molekula (ili, bolje, separiranih ionskih parova) pa se snižava talište i zato je litijev klorid iznimka u odnosu na preostale alkalijske metale.