Poštovani, zadatak koji meni stvara muke je sljedeći: Molarna masa enzima je određena mjerenjem osmotskog tlaka niza otopina različitih masenih koncentracija pri 20 ºC. Na temelju dobivenih podataka izračunajte molarnu masu enzima: c / (g L-1) 3.211 4.618 5.112 6.722 h / cm 5.746 8.238 9.119 11.990 Ja sam upoznata s postupkom osmometrije za određivanje molarne mase otopljene tvari te s formulom h/c=RT/ρMg te sam crtala graf h/c u ovisnosti o c te na primjeru sličnog zadataka pokušala izračunati M iz h/c kada je c=0 na grafu, no u tom zadatku je sve bilo jednako zadano (samo s drukčijim brojkama) uz to što je bila zadana i gustoća otopine. Sada mene zanima treba li gustoća biti zadana ili se na neki način zadatak može riješiti i bez nje. Ako postoji drugi način rješavanja, zamolila bih Vas da mi obijasnite. Unaprijed hvala i lijep pozdrav.

Ime i prezime: Lana Varga lanaa.varga@gmail.com

Iz ovog pitanja nije posve jasno visina čega se mjeri. Ako je u pitanju stupac vode čiji će hidrostatski tlak biti jednak osmotskom tlaku otopine, onda je dosta razumno pretpostaviti da se radi o čistoj vodi, čija gustoća pri 20 °C iznosi 0,9982 g/mL. S tom gustoćom molarna masa enzima ispala mi je 13950 g/mol. S obzirom na to da visina stupca izravno ovisi o gustoći tekućine, prilično je sigurno da nema zaobilaznih načina, odnosno da svakako moramo znati gustoću.