Kako znati koja molekula ima koju prostornu građu?

Ime i prezime: Lara Čuljak laraculjak5@gmail.com

Na srednjoškolskoj razini odgovor se može svesti na pet slova: VSEPR.

Ako klikneš na poveznicu, naći ćeš nekoliko odgovora koji dosta opširno opisuju pravila po kojima se procjenjuje kakvog bi oblika mogla biti neka molekula. Ta su pravila osmišljena za molekule kod kojih postoji jedan atom za koji su vezani svi ostali, ali uz malo truda pomoću njih se može procjenjivati i oblike kompleksnijih molekula.
Ukratko, ona polaze od dosta razumne pretpostavke da se valentni elektronski parovi međusobno odbijaju te da se nevezni i nevezni parovi odbijaju najjače, vezni i nevezni nešto slabije, a vezni i vezni najslabije. S time na umu, oko centralnog atoma prebroje se svi elektronski parovi, nakon čega se na temelju broja veznih i neveznih parova procjenjuje molekulska geometrija, odnosno takav prostorni raspored svih elektronskih parova, koji će omogućiti da si svi skupa što manje smetaju.