Poštovani, imam nedoumice u vezi crtanja Lewisovih struktura. Znam da niti one nisu jednoznačno određene, odnosno pravila nisu koncizna... Međutim, nečim se moramo voditi. Navest ću tri primjera. NO2- (nitritni ion); postavivši dušik između dva kisika, brojim valentne elektrone i njihov broj u ovome ionu jest 18. Spajam jednostrukim vezama dušik sa svakim od dvaju kisika koji se nalaze oko njega, a time od broja 18 oduzimam 4 te dobivam broj 14 koji predstavlja broj neveznih elektrona koje moram raspodijeliti na dotične atome. Time su na svakom od dvaju kisika po 3 nevezna para elektrona te jedan nevezni par na dušikovu atomu. Međutim, središnji atom, dušik, mora u veze dati 5 elektrona jer mu je to broj valentnih elektrona, no na dosad nacrtanoj strukturi to izgleda kao da je dušik dao samo dva elektrona u veze. Time bi trebali dodati još jednu jednostruku vezu s jednim kisikom i još dvije dvostruke veze s drugim kisikom te bi to izgledalo kao da dušik tvori jednu dvostruku vezu s jednim kisikom i jednu trostruku vezu s drugim kisikom. Time bismo uklonili jedan nevezni elektronski par s kisika kojim je dušik povezan dvostrukom vezom, a analogno tomu, uklonili bismo 2 nevezna elektronska para s kisika koji s dušikom tvori trostruku vezu. Naravno, uklonili bismo i jedan nevezni par s dušika koji je tamo postojao prije dodavanja dvostruke i trostruke veze. Međutim, to nije točno nacrtana struktura i zanima me u čemu griješim. Drugi je primjer HN02 gdje sam išla istim slijedom misli. Crtanjem dobivam dušik povezan s dvostrukim vezama s oba kisika(odbacivši, naravno, viškove neveznih elektrona), međutim točna je struktura u kojoj je dušik povezan jednom dvostrukom vezom s jednim kisikom i jednom jednostrukom s drugim kisikom. Treći je primjer H2SO3.Tu nekako intuitivno prepoznajemo kako će se sumpor povezati jednostrukim vezama s dva kisika, a s jednim kisikom sumpor će se povezati dvostrukom vezom. No, zašto je to tako? Kada bismo slijedili ono pravilo gdje središnji atom (sumpor) treba dati 6 elektrona u veze, ovakva struktura ne bi bila točna, po ovoj bismo strukturi zaključili da sumpor daje 4 elektrona u zajedničke veze, ali to ne bi trebalo biti točno (?) Da sumiram, zanima me što je to što određuje raspodjelu određenih kemijskih veza, odnosno veznih i neveznih elektronskih parova, a time i konačanu, točnu strukturu. Koja su to ¨pravila¨ u crtanju struktura koja su jača od nekih drugih? Nadam se da sam bila dovoljno jasna. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. Srdačan pozdrav!

Ime i prezime: Daria Krmela krmeladaria@gmail.com

Umjesto da krenem pisati odgovor nekoliko puta dulji od tvog pitanja, predložio bih da u svom pristupu napraviš točno jednu promjenu: nemoj se zamarati s time koliko bi koji atom trebao dati elektronâ u veze, već radije računaj kakvi su formalni naboji na atomima i onda pomiči nevezne elektronske parove tako da se ti naboji što više smanje ili barem udalje. To bi trebalo riješiti golemu većinu problemâ koje imaš.

Poželiš li revidirati još koji aspekt načina na koji crtaš Lewisove strukture, preporučio bih pogledati ovaj i ovaj odgovor te odgovore do kojih ćeš doći klikanjem na poveznice u njima. Tu ima podosta materijala, tako da preporučam stati s čitanjem čim primijetiš da ti je sve napisano već jasno. Ako iza svega preostane još koja dilema, javi nam se opet.