Dobar dan. Zanima me odgovor na ovo pitanje. Zašto je važno poznavati proces kruženja vode u prirodi? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Voda andjela.adzaga@gmail.com

Važnost je subjektivan pojam i njegov domet ovisi o tomu koga pitamo. Ako ćemo ovdje kao subjekt uzeti čovječanstvo, onda će najveću važnost imati sve ono što nam omogućava preživljavanje, kako kratkoročno, tako i dugoročno.
U tom svjetlu, poznavanje kruženja vode u prirodi sastavni je dio slike svijeta u kojem živimo, a njegov praktični značaj očitava se u tomu što s tim znanjem možemo bolje odgovarati na pitanja o tomu kako ćemo dobaviti dovoljno vode za sve svoje potrebe, odnosno spriječiti ili barem ublažiti nemile situacije kad vode nema ili je ima previše. To da nam (pitka) voda treba za svakodnevno preživljavanje, nadam se, spada u očite činjenice.

O ovoj bi se temi inače dalo napisati (a i napisalo se) puno teksta, ali ovdje ću radije postaviti nekoliko pitanja koja bi, čak i ako na njih ne znaš odgovore, trebala biti od koristi. Odakle dolazi voda koju piješ? Ako dolazi iz nekog izvora (uključujući i izvore koji napajaju vodovod), kako dolazi do tog izvora? Ako dolazi iz cisterne ili zdenca, kako dolazi u njih? Kamo odlaze otpadne vode iz kućanstva? Što se s njima dalje zbiva? Što bi se dogodilo da se vodovodna mreža gadno ošteti, odnosno da izvor ili bunar presuši? Odakle bi dalje nabavljali vodu? Kako se obraniti od poplava? Može li se postići da poplava uopće ne bude? Što napraviti kada dođe suša? Mogu li se suše spriječiti ili barem ublažiti?