Poštovani, Nikako ne mogu razumijeti jedno pitanje. Pitanje glasi: alkaloid - kafein, nalazi se u čaju i kavi. Elementarnom analizom uzorka kafeina mase 252.38 mg nađeno je da sadržava 124.80 mg ugljika, 13.0 mg vodika, 72.80 mg dusika i 41.78 mg kisika. Koja je molekukarna formula kafeina? Ponudeni odgovori su C8H10N204, C8H10N4O2, C4H5N2O i C5H4N20. Ne razumijem kako iz priloženog zaključiti molekularnu formulu, odnosno nakon određene EF kako dobiti MF Nadam se da ćete objasniti, unaprijed hvala puno

Ime i prezime: Luka Horvat Limenka.limenko@gmail.com

Ako sam dobro razumio, postupak računanja empirijske formule iz zadanih podataka ti je jasan, i s tim dijelom zadatka nemaš problem (ako ti slučajno ni taj dio nije jasan, postupak sam objasnio ovdje). Primjernom tog postupka iz zadanih podataka dobio si da je empirijska formula kafeina (kofeina) C4H5N2O. Na temelju tog podatka sa sigurnošću možeš znati da od četiri ponuđena odgovora dva nisu točna, pa ti preostaje izbor između mogućnosti da je molekulska formula jednaka empirijskoj (C4H5N2O) ili da je broj atoma u molekuli dvostruko veći, pa onda molekulska formula glasi C8H10N4O2. Ti se pitaš kako možeš znati koji je od ta dva odgovora točan.

U ovom konkretnom slučaju to možeš znati tako da u mislima ili na papiru pokušaš nacrtati molekulu koja bi imala formulu C4H5N2O. Ako znadeš da je ugljik četverovalentan, dušik trovalentan, kisik dvovalentan, a vodik jednovalentan, brzo ćeš ustanoviti da nije moguće od navedenog skupa atoma složiti molekulu u kojoj bi sve valencije svih atoma bile zadovoljene. Kako god slagao, jedan će ti vodikov atom manjkati ili biti previše. Jednostavno, ako imamo četiri ugljikova, dva dušikova i jedan kisikov atom, onda broj vodikovih atoma mora biti paran, i nikako ih ne može biti pet. Na temelju takvog razmišljanja možemo zaključiti da formula C4H5N2O sigurno nije molekulska formula nijednoga mogućeg spoja, pa stoga ni kafeina. Prema tome, molekulska formula kafeina mora biti ona jedina preostala od ponuđene četiri formule, a ta je C8H10N4O2. S takvim skupom atoma možemo složiti jako puno molekula od kojih je jedna i kafein.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr