Dobar dan! Jel mi može netko objaniti kako napisati reakciju adicije: a) vodika na propen b) klora na propin

Ime i prezime: Petra Krajna petra.krajna1@gmail.com

Da bi jednadžbom mogao prikazati adiciju, moraš znati što nastaje adicijom, a također i moraš znati pisati kemijske jednadžbe. O izjednačavanju kemijskih jednadžbi ponešto ćeš naći ovdje, s tim da su adicije među najjednostavnijim reakcijama s kojima ćeš se susresti, tako da ne treba nekih posebnih uputa za izjednačavanje.
U prvom dijelu reaktanti će biti propen i vodik, dok će produkt biti propan. Drugi dio ima dva koraka. U prvom se klor adira na propin, pri čemu nastaje 1,2-diklorpropen, a u drugom adicijom klora na 1,2-diklorpropen nastaje 1,1,2,2-diklorpropan.

Mnoštvo primjera adicijskih reakcija naći ćeš ako u tražilicu upišeš "adicij" (npr. ovaj ili ovaj).