КОЛИКО ЈЕ ПОТРЕБНО сm 3 НАТРИЈУМ-ХИДРОКСИДА КОНЦЕНТРАЦИЈЕ 0,1 mol/ dm З ЗА ПОТПУНУ НЕУТРАЛИЗАЦИЈУ РАСТВОРА СИРЋЕТНЕ КИСЕЛИНЕ КОЈА САДРЖИ 0,06 ГРАМА ЧИСТЕ КИСЕЛИНЕ?

Ime i prezime: Emina Berberović inamberberovic@gmail.com

Zadatak ćeš riješiti tako da najprije izračunaš množinu octene (сирћетне) kiseline sadržane u zadanoj otopini (раствору). To ćeš izračunati tako da zadanu masu octene kiseline (0,06 g) podijeliš s molarnom masom octene kiseline:

n(CH3COOH) = m(CH3COOH) / M(CH3COOH).

Zatim ćeš napisati jednadžbu (једначину) neutralizacije. Iz nje ćeš vidjeti da je za neutralizaciju jedne formulske jedinke octene kiseline potrebna jedna formulska jedinka natrijeva hidroksida, tj. da je omjer reaktanata 1:1. To, nadalje, znači da je množina NaOH jednaka množini octene kiseline:

n(NaOH) = n(CH3COOH).

U posljednjem koraku rješavanja zadatka, iz zadane koncentracije natrijeve lužine i izračunate množine, izračunat ćeš volumen otopine:

V(NaOH) = n(NaOH) / c(NaOH).

U tom koraku pripazi na jedinice, tj. vodi računa o tome da je 1 dm3 = 1000 cm3.

Na kraju, mali savjet: Ubuduće nemoj pisati cijele rečenice velikim slovima. Velika slova služe za naglašavanje pojedinih dijelova teksta, a glavninu teksta treba pisati običnim, malim slovima.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr