U 100 g čaja nalazi se 20 mg kofeina.Ukoliko napraviš izolaciju kofeina prema navedenom propisu koliko kofeina moraš dobiti na kraju izolacije da bi iskorištenje bilo 50%?

Ime i prezime: Marija Lučić marija.lui200@gmail.com

Zadatak ćeš riješiti tako da uzmeš "navedeni propis" i u njemu pročitaš koju masu čaja trebaš uzeti za izolaciju kofeina. Ja taj propis nemam pred sobom pa taj podatak ne mogu znati. Zatim ćeš, ako ti je zadan podatak da u 100 g čaja ima 20 mg kofeina, izračunati koja je masa kofeina sadržana u masi čaja navedenoj u propisu. Ako je, primjerice, u propisu navedeno da se kreće od 10 g čaja, onda je u njemu prisutno 2 mg kofeina, ako je navedno da se kreće od 100 g čaja, onda je tražena masa 20 mg kofeina, ako je navedeno da se kreće od 150 g čaja onda je to 30 mg kofeina itd.

Kada bi iskorištenje izolacije bilo 100 %, onda bi masa kofeina koju bismo izolirali bila točno jednaka masi kofeina sadržanoj u masi čaja s kojom krećeš u izolaciju. Međutim, zadano je da se računa s iskorištenjem od 50 %, što je točno pola od maksimalnog mogućeg iskorištenja, pa će i masa koju moraš dobiti na kraju izolacije biti točno pola od mase kofeina sadržane u zadanoj masi čaja.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr