Pozdrav.Ako mi možete pomoži u riješavanju zadatka.Naime radi se o vježbi"Gravimetrijsko određivanje nikla".Iz dobivene mase nikal dimetilglioksima (Ni-DMG),moja dobivena masa je 223 Ni-DMG/g, se računa masa nikal (II) iona u uzorku prema jednadžbi: m(Ni2+) = m(〖Ni〗^(2+))=M(〖Ni〗^(2+) )/M(Ni-DMG) ∙m(Ni-DMG) i m(〖Ni〗^(2+))=0,20315∙m(Ni-DMG).Potrebno mi je izračunati masu nikal (II) iona.Hvala

Ime i prezime: Lovro Turkalj

Ako sam dobro shvatio, tvoj se problem svodi na računanje masenog udjela nikla u njegovom kompleksu s dimetilglioksimom.

Formule ću napisati ispočetka jer je one zagrade malo teško pratiti:

m(Ni) = w(Ni, Ni-DMG)∙m(Ni-DMG)

w(Ni, Ni-DMG) = Ar(Ni)/Mr(Ni-DMG)

Relativna atomska masa nikla iznosi 58,693, a DMG-a 116,120. U kompleksu imamo jedan niklov(II) kation i dvije deprotonirane molekule DMG-a, tako da će relativna molekulska masa kompleksa iznositi 288,917.

Iz toga možemo naći da maseni udio nikla u kompleksu iznosi 20,31 %. To bi bila ona brojka (0,20315) u drugoj formuli.

Ako prva brojka predstavlja masu, dakle ako je masa kompleksa 223 g, onda će u njemu masa nikla iznositi:

m(Ni) = w(Ni, Ni-DMG)∙m(Ni-DMG)

= 0,2031 ∙ 223 g

= 45,29 g

Nadam se da sam barem malo razbistrio stvari. Ako nisam, možeš pogledati još jedan odgovor o tomu kako se računa maseni udio elementa u spoju.