Dobra večer. Može te li mi pomoći odgovoriti na ova 2 zadatka. 1. Za gorenje 48g magnezija potrebno je 32g kisika. Koja masa magnezijevog oksida nastaje ako zapalimo 24g magnezija u 32g kisika? 2. Pri gorenje vodika 2000g troši 16 kg kisika pri čemu nastaje voda. Koja masa vode nastaje reakcijom 11,1 kg vodika i dovoljno kisika za potpunu oksidaciju vodika?

Ime i prezime: Anđela Adžaga andjela.adzaga@gmail.com

Najbrže se ovi zadaci mogu riješiti napamet.

U prvom zadatku treba primijetiti da je količina magnezija drugi put upola manja, dok je količina kisika ostala ista. Kako količina produkta ovisi o količini limitirajućeg reaktanta, što će sad očito biti magnezij, možemo zaključiti da će produkta biti dvostruko manje, odnosno da će se utrošiti samo polovica kisika. Masa produkta bit će pak, zbog zakona o očuvanju mase, jednaka zbroju mase izreagiranih reaktanata (sva masa magnezija i polovica mase kisika).

U drugom zadatku najmudrije je primijetiti da će maseni omjer vodika i kisika biti 2 : 16, odnosno 1 : 8. To znači da će za 11,1 kg vodika trebati osam puta toliko kisika. Masa nastale vode bit će pak jednaka zbroju masa tih dvaju reaktanata, budući da je ona jedini produkt.