Ako bismo u erlenmeyerovu tikvicu stavili navlaženu piljevinu i dobro je zatvorili, što bi nakon nekoga vremena u tikvici zaostalo. Samo mi napišite objašnjenje pitanja. Hvala!

Ime i prezime: Antea Žaper josipzapertp@gmail.com

Sve ovisi o tomu od čega je piljevina.

Ako se radi o drvenoj piljevini, možemo računati s time da je, bilo u vodi, bilo u zraku, bila i pokoja spora ili aktivan mikroorganizam koji može razgraditi celulozu ili lignin. oni će u prisustvu vlage početi razgrađivati piljevinu i množiti se na račun energije i materije sadržane u njoj, tako da bi se s vremenom trebale uočiti nekakve promjene u boji i konzistenciji piljevine. Drugo što možemo očekivati je da će prvo krenuti aerobni procesi razgradnje koji će prestati kad se potroši sav kisik i biti zamijenjeni anaerobnima. Konačni ishod potonjih procesa vjerojatno bi bila hrpica potamnjele i moguće smrduckave piljevine, uz ugljikov dioksid, vodu i metan kao glavne produkte razgradnje.

Ako umjesto drvene imamo željeznu piljevinu, situacija se dosta mijenja.
Željezo u reakciji s kisikom i vodom prelazi u hrđu:

4 Fe + 2x H2O + 3 O2 → 2 Fe2O3(H2O)x

Prema tome, ako smo u dobro zatvorenoj tikvici imali željezo, vodu i zrak, u njoj ćemo na kraju sigurno naći hrđu, dušik i nešto malo plemenitih plinova. Ovisno o tomu koliko je bilo željeza, vode i zraka, možemo naći i neizreagirani ostatak željeza ili neizreagiranu vodu i kisik (ili samo jedno od to dvoje). Izraz "navlažena" daje naslutiti da je vjerojatnije da ćemo naći hrđave komadiće željeza, odnosno da će voda ili kisik (ovisno o tomu čega će biti manje) biti posve utrošeni u reakciji.

Ako se radi o nekoj trećoj piljevini, javi o čemu je točno riječ. Ove dvije su najčešće prisutne u noosferi, prva daleko više od druge, pa sam o njima i napisao što bi se moglo dogoditi.

Što se tiče objašnjenja pitanja, mislim da bi gornji odgovor mogao poslužiti kao dosta dobra osnova za to da se procijeni što je svrha pitanja. Ako pitanje ima kakvih skrivenih konotacija, za mene su svakako i ostale skrivene.
Ono što bih predložio je da spekulacije poprate i pokusi, s tim da bih ih preveo u oblik izvediv kod kuće, i to ponešto proširen. Umjesto tikvica mogu se uzeti npr. staklenke od kašica za bebe. Uzeo bih njih četiri i u svaku stavio po žlicu piljevine. Dvije bih ostavio suhe, s tim da bi jedna ostala poklopljena, a druga ne. Druge dvije bile bi pošteno navlažene, pri čemu bi opet jedna ostala poklopljena, a druga ne. Identičan pokus može se izvesti i sa željeznom piljevinom.