1)Koliko se topline oslobađa izgaranjem 1 kg etina?( standardna reakcijska entalpija izgaranja iznosi = -1299 kJ/mol)(2C2H2+5O2--->4CO2+2H2O) 2)Izračunaj volumen kisika potreban za izgaranje 5m3 etina pri standardnim uvjetima.

Ime i prezime: Megi Zakarija cromegi@gmail.com

Entalpija izgaranja definirana je za reakciju:

C2H2 + 5/2 O2 → 2 CO2 + H2O

odnosno po množini etina. To znači da ćemo oslobođenu toplinu izračunati tako da entalpiju izgaranja pomnožimo s množinom etina. Množinu ćemo pak izračunati tako da masu podijelimo s molarnom masom:

Q = ΔcH(C2H2n(C2H2)

= ΔcH(C2H2m(C2H2)/M(C2H2)

U drugom zadatku treba nam stehiometrijski odnos etina i kisika. Njega vidimo u jednadžbi kemijske reakcije i on iznosi 2:5. Isti taj odnos vrijedi i za volumene (pod uvjetom da se oba plina nalaze pri istim uvjetima):

n(C2H2) : n(O2) = V(C2H2) : V(O2) = 2 : 5

V(O2) = 5/2·V(C2H2)

Kad riješiš zadatak, preporučio bih pogledati i ovaj primjer, koji mu je dosta sličan.