Koji se plin osim kisika koristi kod autogenog zavarivanja? Kako se dobiva taj plin? Koji je to plin koji se naziva praskavac? Dali se se kod spomenutog zavarivanja isklučivo koristi samo vodik?

Ime i prezime: Ivica Priher ipriher@net4u.hr

Dragi Ivice!

1) Osim kisika koji ne gori već u njemu plinovi izgaraju, za autogeno zavarivanje se koristi vodik ili acetilen (pravi kemijski naziv je etin). Rijetko se mogu koristiti i neki drugi plinovi.

2) Vodik se može dobiti na mnogo načina: Elektrolizom vode (skupo ali jednostavno), redukcijom vode s npr. željezom (preko usijane željezne prašine prevodiš vodenu paru), pirolizom ugljikovodika (izlaganjem ugljikovodika visokoj temperaturi pri čemu se raspadaju) i slično.
Acetilen se može dobiti reakcijom kalcijevog karbida (CaC2,karabit) s vodom, nepotpunim spaljivanjem metana ili pirolizom nekih organkih spojeva.

3) Praskavac je smjesa kisika i vodika. Najčešće se podrazumjeva da su u smjesi jedan volumen kisika i dva volumena vodika budući da je ta smjesa i najeksplozivnija.
Prilikom paljenja, takva smjesa eksplodira uz prasak, odatle i ime "praskavac". Postoje i drugi "praskavci" npr. klorni praskavac koji se sastoji od jednog volumena vodika i jednog volumena klora. On se čak i ne mora zapaliti već je dovoljno obasjati smjesu s UV svijetlom da eksplodira.

4) Zapravo, koliko mi je poznato, majstori koji se bave autogenim zavarivanjem (i ja pomalo varim autogeno) najčešće koriste acetilen zbog veće temperature i manjeg tlaka u tlačnim crijevima.

Lijep pozdrav i javi se opet.

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com