Pozdrav! Treba mi pomoć u vezi jednog zadatka s mature koji glasi: Kako će na ravnotežno stanje zasićene otopine kalijeva nitrata, KNO3, utjecati porast temperature ako se tijekom otapanja kalijeva nitrata u vodi snižava temperatura smjese? Rješenje: Otopina će postati nezasićena. Zašto će otopina postati nezasićena? Unaprijed hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Mirta M gitara29@yahoo.com

Zasićena otopina je u ravnoteži s neotopljenom tvari, tako da mi je prvo na pamet pao odgovor: otopit će se još kalijevog nitrata. No, ako smo uzeli uzorak zasićene otopine i premjestili ga u drugu posudu, onda ćemo grijanjem stvarno dobiti nezasićenu otopinu, dok ćemo hlađenjem dobiti prezasićenu, a u nekom času valjda i kristale.

Ako se otapanjem kalijevog nitrata otopina hladi, onda imamo proces koji je endoterman. Promišljanjem ne posve drugačijim od ovoga možemo zaključiti da će podizanje temperature pogodovati procesu, odnosno podizati topljivost, dok će hlađenje imati suprotan učinak tj. smanjivat će topljivost.
I sad možemo na zasićenu otopinu. U njoj ima točno onoliko topljive tvari koliko se pri danoj temperaturi može otopiti. Ako tu otopinu zagrijemo, podigli smo topljivost, što će reći da se u otopini može otopiti više tvari nego što trenutno ima. To je usput definicija nezasićene otopine, tako da ne bi trebalo biti dileme o tomu što imamo. Analogno, ako zasićenu otopinu brzo ohladimo, topljivost će opasti i u njoj će se naći više otopljene tvari nego što se može otopiti pri toj temperaturu. Takav sustav nije stabilan i prije ili poslije višak otopljene tvari počet će kristalizirati. Ako su kristali te tvari već prisutni, kristalizacija će početi odmah, dok inače može proći i dosta vremena dok se ne pojave.