Kolika je gustoca mlijeka g/cm3 na 15C ako je gustoca mlijeka g/cm3 pri 20C 1.030

Ime i prezime: Dragica Bosilj

Bez konteksta (npr. gradiva koje se radi) teško mi je reći što se točno ovdje očekuje od učenika. Dva moguća pristupa su račun i potraga za literaturnim podacima. Za račun nam treba nekakav model, odnosno matematička formula u koju ćemo ubacivati podatke. Toga u pitanju nema pa nam preostaju literaturni podaci. Nakon nekoliko minuta guglanja mogu reći da pronaći gustoću mlijeka pri nekoj temperaturi nije baš posve trivijalan posao. Ono što sam uspio naći je ova tablica u kojoj su dane gustoće nekoliko vrsta mlijeka i vrhnja pri nekoliko različitih temperatura. Iako nema podataka za 15 °C, možemo primijetiti da se gustoća mlijeka u danom rasponu ugrubo linearno mijenja s temperaturom, tako da će 1,0315 g/mL biti solidna procjena za gustoću pri 15 °C.