Izracunaj masu kisika potrebnog za potpuno sagorijevanje 10 kg ugljika.

Ime i prezime: Said Semic saidsemic26@gmail.com

Zadatak ćeš riješiti tako da najprije napišeš jednadžbu kemijske reakcije potpunog sagorijevanja ugljika. Reaktanti su ugljik i kisik, a produkt je ugljikov dioksid (CO2). Iz jednadžbe ćeš vidjeti da će kod potpunog izgaranja za svaki atom ugljika (C) trebati jedna molekula kisika (O2).

Zatim ćeš izračunati kolika je množina ugljika u uzorku ugljika mase 1 kg (= 1000 g). To ćeš učini po formuli:

n(C) = m(C)/M(C).

Za M(C) uzet ćeš vrijednost relativne atomske mase ugljika i dodati jedinicu g/mol:

M(C) = Ar(C) g/mol.

Već smo rekli da na temelju jednadžbe kemijske reakcije možemo konstatirati da je množina molekula kisika potrebnog za potpuno sagorijevanje ugljika jednaka množini atoma ugljika:

n(O2) = n(C).

Preostaje nam još samo izračunati masu kisika ako nam je poznata množina. To ćemo izračunati po formuli:

m(O2) = n(O2) · M(O2).

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr