Intezivna i ekstezivna svojstva. O čemu ovise ? Kakvo je svvojstvo gustoća ? Unaprijed hvala !!!!

Ime i prezime: Lorena Lovrić lorena_si@yahoo.com

Intenzivna su ona svojstva koja ne ovise o veličini sustava. U intenzivna svojstva ubrajamo temperaturu, gustoću, napetost površine...
Primjer: Ako iz velike čaše napunjene vrućom vodom izliješ polovicu sadržaja, temperatura ostatka vode se neće promijeniti iako se veličina sustava smanjila.

Ekstenzivna svojstva ovise o veličini sustava, odnosno preciznije o množini tvari u njemu. U ekstenzivna svojstva ubrajamo npr. masu i volumen.
Primjer: Ako iz one iste velike čaše napunjene vrućom vodom izliješ polovicu sadržaja, masa ostatka vode se smanjila, dakle masa ovisi o veličini sustava.

Primjer iz svakodnevnog života: Imaš jedan razred u nekoj školi. U idealnom slučaju, svi učenici u tom razredu su podjednako stari, recimo da imaju 16 godina. Pretpostavimo da na nastavu ne dođe pola razreda. I dalje je prosječna starost razreda 16 godina, iako smo smanjili veličinu sustava. Prosječna starost je, očito, intenzivno svojstvo razreda. S druge strane, ukupna količina hrane koju taj razred može pojesti je ekstenzivno svojstvo, jer će ti trebati više hrane da nahraniš cijeli razred nego pola razreda.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr