Reakcija sode bikarbone s octom? Fizikalna ili kemijska promjena? Egzotermalna ili endotermalna promjena? Povratna ili nepovratna promjena? Hvala! Lp.

Ime i prezime: Goran Jurman goranjurman1@net.hr

 


Kemijskim promjenama nastaju nove tvari, dok fizikalnim promjenama ne nastaju nove tvari. Reakcijom sode bikarbone i octene kiseline nastaju natrijev acetat, voda i ugljikov dioksid.

Za endo- ili egzotermnost te reakcije bilo bi lijepo napraviti pokus, s tim da ne znam s kolikim bi koncentracijama trebalo raditi da promjena temperature uslijed reakcije bude jasno vidljiva. Pokus se ukratko svodi na to da se priprave otopina octene kiseline i sode bikarbone, ostave na istom mjestu, tako da im se temperature izjednače, i potom pomiješaju, uz stalno praćenje temperature termometrom. Ako temperatura padne, promjena je endotermna, a ako poraste, onda je promjena egzotermna.

Guglanje je, inače, dovelo do više izvora koji unisono tvrde da se radi o endotermnoj promjeni. Osobno, ne vidim smisla u učenju takve informacije napamet. Podatak bi se moglo i izračunati iz entalpija nastajanja sudionika reakcije, ali to je već srednjoškolska razina.

Što se tiče (ne)povratnosti, odgovor se nalazi tako da razmisliš mogu li ugljikov dioksid, voda i natrijev acetat dati natrijev hidrogenkarbonat. Odgovor je ukratko ne dok god se radi o nama normalnim uvjetima. Međutim, ako bi se radilo pri visokom tlaku ili u smjesu upumpavao ugljikov dioksid, vjerojatno bi se zbivala suprotna reakcija.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija