Koja je jednadzba gorenja etil etanoata uz dovoljan pristup zraka???

Ime i prezime: Miro Jurkic miro.jurkic@skole.hr

Sažeta strukturna formula etil-etanoata glasi CH3COOCH2CH3, a molekulska formula mu je C4H8O2.

Gorenje je kemijska reakcija s kisikom. Pri gorenju organskih spojeva uz dovoljan pristup zraka produkti reakcije bit će ugljikov dioksid i voda. To znači da će neizjednačena jednadžba glasiti:

_C4H8O2 + _O2 → _CO2 + _H2O

Neki vole u jednadžbama umjesto molekulskih pisati sažete strukturne formule, pa bi tako napisana neizjednačena jednadžba glasila:

_CH3COOCH2CH3 + _O2 → _CO2 + _H2O

Tvoj je zadatak pronaći stehiometrijske koeficijente, tj. brojeve koje u jednadžbi treba napisati na za to predviđene crtice ispred formula reaktanata i produkata, tako da ukupni broj istovrsnih atoma s lijeve strane jednadžbe bude jednak ukupnom broju istovrsnih atoma s desne strane jednadžbe.

Ako zapne, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr