Koji od navedenih plinova ne nastaje gorenjem CO2, CO, SO2,NO2?

Ime i prezime: Anika Očić anika.ocic2004@gmail.com

Zadatak ćeš najlakše riješiti tako da od navedena četiri plina precrtaš one za koje sigurno znaš da nastaju gorenjem, pa onda onaj koji preostane je odgovor na postavljeno pitanje. Kao pomoć u rješavanju zadatka, pokušaj odgovoriti na sljedeća pitanja: Koje tvari nastaju potpunim, a koje nepotpunim izgaranjem organskih tvari (npr. izgaranjem metana)? Je li sumpor zapaljiv na zraku? Ako jest, što nastaje gorenjem sumpora? Je li dušik zapaljiv na zraku? Ako jest, što nastaje gorenjem dušika?

Kada odgovoriš na ova pitanja, među odgovorima će se naći neki od plinova navednih u pitanju (a možda i neke druge tvari, ali to nam neće biti bitno). Ti plinovi dakle nastaju gorenjem. Onaj od plinova koji se neće naći među odgovorima na pitanja koja sam ti postavio je odgovor na pitanje "Koji od navedenih plinova ne nastaje gorenjem?".

Ako zapne, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr