Pozdrav! Možete li mi molim vas dati odgovore i postupak za pitanja koja se nalaze u prilogu? Hvala unaprijed 1.) Neka je osoba do 23 sata popila 4 čaše vina i tada je prestala piti. Nakon otprilike 2 sata koncentracija će alkohola u krvi te osobe imati najvišu vrijednost, oko 1,8 promila. Pretpostavi da se koncentracija u krvi smanjuje za 0,15 promila na sat. U koliko će sati ta osoba moći upravljati automobilom, uz pretpostavku da je dopuštena koncentracija alkohola u krvi 0,5 promila? 2.) Volumni udio etanola u smjesi koja se dobije industrijskim postupkom iznosi 95,6%, a alkoholnim vrenjem 15%. Koliki je volumen čistog alkohola u jednoj litri industrijskig alkohola, a koliki u 6,5 litara alkohola dobivena fermentacijom? 3.) Izračunaj masu kalijeva kromata za pripravu 25mL 10%-tne otopine. Pretpostavi da je gustoća otopine 1,00 g/cm3 4.) Kako se zove dio molekule organskoga spoja koji odreduje njegova fizikalna i kemijska svojstva?

Ime i prezime: Mario Janković mariojankovic341

Odgovor na prvo pitanje naći ćeš ovdje, kao i na treće, s tim da na treće ovdje ima nešto detaljniji odgovor.

Odgovor na četvrto pitanje ukratko glasi: "funkcionalna skupina", ali ja bih rekao da je "cijela molekula" isto prihvatljiv odgovor.

U drugom pitanju treba jednostavno pomnožiti volumen s volumnim udjelom:

V(EtOH) = φ(EtOH)·V(alkohol)