Poštovani, možete li mi molim Vas objasniti zašto je sumporovodik uvijek redukcijsko sredstvo u redoksima? Molim Vas možete li odgovoriti najkasnije danas do 18h, tada moram predati zadaću. Hvala unaprijed i lijep pozdrav

Ime i prezime: Andrea Nicol Aleksić nicolaleksic10@gmail.com

Na pitanje nažalost nismo mogli odgovoriti na vrijeme jer nam se server stalno rušio. Pored toga, dosta je mudro postavljati pitanja barem dva-tri dana prije nego što dođe nekakav zadnji rok. Nismo uvijek prisutni na E-školi i nemamo uvijek vremena odgovarati na "hitna" pitanja.

Do odgovora se može doći na više načina, a jedan kreće od toga da se pretpostavi suprotno: neka sumporovodik bude oksidans. Oksidans se u reakciji reducira, što će u slučaju sumpora značiti da mu oksidacijsko stanje prelazi iz −II u neki niži stupanj. Sad se možemo prisjetiti svih oksidacijskih stanja sumpora i porazmisliti o tomu može li se sumporovodik uopće reducirati. Iz odgovora na to pitanje trebao bi se izvesti i odgovor na pitanje zašto je sumporovodik uvijek reducens.