Pohvale stranici, nedavno sam dobio aluminij u prahu koji mi je potreban za termit, jedini problem je sto je prah stajao u emulziji vode i ulja kako mi je prijatelj rekao, da li ce to znatno utjecati na reakciju? Ako da kako da odstranim nezeljene tvari? I zanima me kakvi produkti nastaju u reakciji solne i octene kiseline (HCl 19% i CH3C00H 80%. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Adrian Goll hackdaplanet@hackermail.com

Zdravo Adrijane!

Ako je taj aluminij stajao u emulziji ili je izvađen iz neke aluminijske farbe, probaj ga očistiti ispiranjem s benzinom. Probaj i aceton ili nitro-razrjeđivač.

Za ovu smjesu (solna i octena kiselina) mi se čini da ne bi trebalo doći do kemijske reakcije. Naravno dogodit će se reakcije u otopini no mislim da to neće rezultirati nikakvim novim kemijskim spojem. Oprez!!! Ova smesa (kao uostalom i sve jake kiseline u ovakvim koncentracijama) je opaka za kožu, ne daj bože oči i sluznicu. Prsne li u oči, za trenutak mogu nastati teška oštećenja koja mogu dovesti i do trajnog sljepila. Savjetujem ti da budeš izuzetno oprezan!

Lijep pozdrav i pamet u glavu!

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com