Radio sam pokus iz kemije sa čavlima U jednu čašu sam stavio običnu vodu i Uronio čavao u nju, a u drugu sam dodao soli i izmješao. Očekivao sam da će čavao uronjen u slanu vodu prije dobiti hrđu ali nije, zanima me jeli tako treba biti ili je nešto pošlo krivo. Hvala vam na odgovoru! Kristijan

Ime i prezime: Kristijan Lakić tanja. kike@gmail.com

Ne bih rekao da je išta pošlo krivo, već da treba nekako objasniti neočekivano opažanje.
Da bismo to mogli, treba više informacija. Za početak, iz pitanja nije jasno što se točno dogodilo: je li čavao u običnoj vodi počeo hrđati prvi ili su oba počela hrđati istovremeno? Ako nijedan čavao nije ni počeo hrđati, onda je eksperiment trebalo produžiti.
Iduće pitanje je jesu li ostali detalji bili isti, odnosno kako su točno izgledali pokusi. Jesu li čavli bili posve ili djelomično uronjeni u vodu? Ako su bili pod vodom, jesu li bili jednako duboko ispod površine? I koliko je soli bilo otopljeno u vodi? Ako je bilo jako malo, možda nije polučila bitan utjecaj.
Također, korisno je znati jesu li posude s čavlima bile smještene na istom mjestu, kao i to jesu li bile od nekog inertnog materijala (plastika, staklo, keramika).