Koji je Vant hoffov faktor od Na2CO3?

Ime i prezime: Tea Likar

Van 't Hoffov faktor jednak je efektivnom broju čestica po formulskoj jedinki otopljenog spoja. Za molekulske spojeve koji ne disociraju (šećeri, urea, alkoholi itd.) on će biti jednak jedan. Za spojeve koji potpuno disociraju (jake kiseline, neki ionski spojevi) bit će jednak broju čestica koje nastaju disocijacijom, dok kod spojeva koji disociraju nepotpuno on ovisi i o stupnju disocijacije.

U slučaju natrijevog karbonata bit će ugrubo jednak broju iona u formulskoj jedinki, ali zbog toga što se karbonatni anion ponaša kao baza tj. s vodom daje hidrogenkarbonatni i hidroksidni anion, bit će stvarno nešto veći. Koliko, može se izračunati na isti način na koji se računa i pH otopine slabe baze.