Dobar dan, bi li ste mogli ukratko objasniti što utječe na boju kompleksnih spojeva? Hvala unaprijed Lijep pozdrav

Ime i prezime: Ana Jurčević anajurcevic2003@gmail.com

Za boju (koordinacijskih) spojeva prijelaznih elemenata zaslužni su elektronski prijelazi d-elektrona jer njihove energije zalaze u područje vidljivog dijela spektra.
Počnemo li od samostalnog metalnog iona i počnemo mu dodavati različite ligande, možemo očekivati da će se oni za njega jače ili slabije vezati, kao i da će vezanjem donijeti veći ili manji negativan naboj, koji će onda izobličavati orbitale koje opisuju karakter d-elektronâ tog metala. To će utjecati na razna svojstva spoja, od njegove geometrije pa sve do boje. Kako točno, prvo je opisano teorijom kristalnog polja koja je zatim nadograđena u teoriju ligandnog polja.
Vrlo ukratko, ligandi se mogu poredati u tzv. spektrokemijski niz koji govori o tomu koliko ligandi "pritišću" elektrone u metalnom kationu (ili atomu). Što je to ligandno polje jače, to će energijske razlike među d-orbitalama biti manje, a time će i prijelazi odgovarati fotonima većih valnih duljina.
Ono što određuje gdje će ligand biti u spektrokemijskom nizu u principu je njegova tvrdoća/mekoća, koja, opet u principu, ovisi o veličini i naboju: mali i nabijeni ligandi nazivaju se tvrdima, a veliki i slabo nabijeni mekima. Tvrdi ligandi stvaraju jako ligandno polje, meki stvaraju slabo ligandno polje.